1

Topic: De știut azi, ZIUA REZERVISTULUI; cum stau lucrurile...

De știut azi, 31 mai, ZIUA REZERVISTULUI; cum stau lucrurile, care creează mari probleme foștilor militari, datorită discriminărilor actuale, nerezolvate în MApN și MI

Chiticaru Constantin

Dogaru vs. Coarnă sau Goarnă, să fiu pe placul unora.

Dacă și în privința lui Dogaru avem păreri diferite, înseamnă că unii ori nu au toate țiglele pe casă, ori sunt atât de naivi că pe mine mă apucă plânsul.
Am pus alăturarea celor doi ca să vedem valoarea fiecăruia, valoare pe care vreau să o trageți din fapte, din realizări pentru pensionarii din asociații pe care fiecare îi reprezintă.
Și ca atare pun câteva întrebări...

Care e pensia medie a unui cadru MApN și care e a unuia din MI?

Care e vârsta la care au ieșit și ies polițiștii și la cât ies militarii?

Care e pericolul serviciului unui polițist și care e cel a unui militar ce merge în teatre de război?

Câte oportunități de a parveni, de a fi șmecher au polițiștii și ce învârteli poate face un militar?

Mă opresc ... deoarece, dacă imediat după revoluție armata stătea mai bine ca recompensă a muncii depuse, acum după 30 și ceva de ani suntem niște amărășteni de care râd și curcile.

Cu ce se poate mândri Dogaru ca și realizări?

Să îmi spuneți voi că eu nu cunosc nimic.
Să fiți iubiți!

P.S.
După citirea acestui material sperăm să se facă dreptate și să nu mai existe actualele nedreptăți și discriminări, care normal, trebuiau să fie rezolvate după Revoluție, cu sprijinul miniștrilor din cele două instituții MApN și MI.

Sursa: MCP Press Agency, Mihail Georgevici