1

Topic: Niky Cotelici - Clubul de Arte Martiale Patru

Sursa: MCP Press Agency – By Niky Cotelici
CLUBUL  DE ARTE MARTIALE PATRU
Ne cunoatem de-o viata, dar l-am redescoperit de curand pe Sensei  Ilie Patru, dupa ce, un timp a predat artele martiale pe pamanturi straine. Am fost curioasa sa vizitez sala  si mai mult, sa aflu  ce experienta a acumulat  Sensei  pe alte  meleaguri , ideile cu care a venit de acolo si cum le va  pune in practica aici, in Bucuresti.
Iata-ma deci, la Clubul de Arte Martiale Patru
M-a intampinat acelasi om bun si bland, cu acelasi zambet cald, cu aceiasi ochi patrunzatori,  poate  putin mai tristi, care ani de zile mi-au facut impresia ca este de neclintit si dur ca o stanca, pana l-am vazut la antrenamente. Atunci am inceput sa inteleg armonia dintre sport,  hotarare si dragostea pentru sportivii lui.
Sensei Ilie Patru antreneaza aici, la Clubul de Arte Martiale, sportivi  consacrati, care practica Brazilian Jiu Jitsu, Kickboxing, Kempo, Lupte.  Prichindeii mai mari si mai mici, sunt pregatiti cu multa dragoste si fermitate, de Sensei in descoperirea tainelor artelor martiale. Baieti si fete, pot invata aici karate sau jiu Jitsu pentru copii: “ Ca antrenor, trebuie sa stapanesti laturile pedagogice, psihologice si fizice”, sublinia Sensei Patru Ilie. Adica, Domnia Sa modeleaza  deopotriva, mintea si corpul sportivilor sai, dupa principiul  “Mens sana in corpora sano.”
Dar mai ales, aici, femei de toate varstele pot invata tehnici de autoaparare, se pot dedica artelor martiale sau isi pot mentine conditia fizica  prin Pilates - una dintre cele mai moderne si mai eficiente variante de remodelare a corpului, dar are si scopul de a ajuta corpul in refacerea post-traumatica. Exercitiile Pilates tin cont de echilibru, de siguranta, de ritmicitatea proprie fiecarui corp si ne ajuta sa ne mentinem in forma.
In timp ce asteapta micul luptator, parintii , fratii si de ce nu, bunicii, pot beneficia de toate aceste tehnici, puse la dispozitie de antrenori bine pregatiti si specializati in domeniile respective.
V-am convins? Haideti sa vizitam impreuna Clubul de Arte Martiale Patru
Sect 3, Str Bonea Marin nr 20,  e-mail  [email protected]
Vizitatorul de azi – Campionul de maine!

https://scontent.fotp3-3.fna.fbcdn.net/ … e=5D4FF3EE