1

Topic: Niky Cotelici - Adel Mahadin, un oltean din Iordania!

Sursa: MCP Press Agency – Niky Cotelici
ADEL  MAHADIN - Un oltean din…Iordania
Trecerea din Israel in Iordania avea sa-mi aduca surprize dupa surprize. Nici nu terminasem formalitatile de intrare in Iordania si chiar in vama, vine spre noi, cu bratele deschise, un barbat  care il imbratiseaza cu caldura pe  Grig Sandulescu, insotitorul de grup roman. Ne-a fost prezentat ca fiind  Adel Mahadin, ghidul nostru pe teritoriul Iordaniei.  Am citit pe fata lui Adel bucuria revederii,  caldura in gesturi si cuvinte, dar  si sclipirea aceea in priviri… Aveam sa aflu curand de ce!
Ne-am urcat in autocar si… hai la drum!
Ghidul Adel Mahadin ne-a spus cateva cuvinte despre el. Vorbea frumos si cursiv  romaneste si folosea expresii pe care nu prea le gasesti in manual sau dictionare! Ne-a  intreabat din ce zone suntem si apoi, razand, ne spune: “ Pai voi sunteti olteni de-ai mei!”  Am aflat ca Adel a studiat si a locuit in Romania 27 de ani si in mare parte a locuit la Craiova.
Adel ne-a primit in Iordania cu “paine si sare” cum am spune noi, dar la ei acest lucru inseamna sa ne serveasca cu dulciuri , care intr-adevar sunt delicioase si fiecare dintre noi s-a rasfatat cu cateva.
Niciodata nu am vazut un om care sa se bucure mai mult ca suntem impreuna! Veselia a fost la ea acasa pe tot parcursul sederii noastre in Iordania, iar Adel Mahadin s-a intercut pe el insusi. L-am asaltat cu zeci de intrebari despre tara lui, despre obiceiuri, despre orase, despre viata si munca iordanienilor. Am aflat lucruri interesante si niciodata, pana acum nu am intalnit un om care sa vorbeasca cu atata dragoste si pasiune despre tara si poporul sau.
Ca ghid, Adel Mahadin m-a uimit, pentru ca pe tot parcursul zilelor, ne-a oferit informatii complete, ample si  multe amanunte despre obiectivele vizitate, dar in asa fel incat, a pastrat viu interesul nostru, iar  un raspuns al lui genera inca 100 de intrebari din partea noastra, incat l-am asemuit cu un fel de “google” care le stie pe toate , dar nu genul acela de informatii seci, spuse mecanic, ci altfel, ca un fel de emotie care ti se strecoara in suflet si te face sa traiesti aceste momente  de neuitat.
Deschis si sincer, cu privirea hotarata si calda, acest om m-a facut sa inteleg cum o picatura de afectiune poate tine unita o multime, cum pasiunea si dragostea pentru om poate sa transforme o profesie intr-o arta. Adel Mahadin nu este doar un ghid. Adel este mai intai un om de o calitate exceptionala, un prieten de nadejde, pe care te poti baza si un om caruia poti sa ii ceri ajutorul si sa fii sigur ca va face tot ce ii sta in putinta sa te ajute. Si mai ales daca esti roman. Pentru ca o parte din sufletul lui Adel Mahadin a ramas mereu in Romania!
Ii multumesc lui Adel Mahadin pentru lectia de viata pe care mi-a dat-o si  sunt onorata ca m-am aflat  pentru un timp langa un ghid excelent pregatit profesional dar mai ales, langa un om de o calitate si o valoare inestimabila!

https://scontent.fotp3-1.fna.fbcdn.net/ … e=5801D8C9