1

Topic: niky Cotelici - Calatoare prin Egipt

Calatoare  prin Egipt  - Sursa: MCP Press Agency
                                Reporter: Niky Cotelici

Imediat ce cobori din avion, te intampina o lume desprinsa dintr-o alta dimensiune, fascinanta si  misterioasa. Inima iti bate cu putere, pentru ca la fiecare pas te surprinde ceva, zambetul rugator al unui vanzator de "te miri ce", un soldat cu mitraliera, care te priveste patrunzator, arma mascata a politistului care asigura securitatea grupului, o cladire mareata si impunatoare, alaturi de o cladire ruinata, fara ferestre.
Am fost privilegiata sa fac parte dintr-un grup al agentiei Paralela 45, al carui insotitor, Rata Tudor Catalin, s-a dovedit a fi un om cu calitati  deosebite si un profesionist de exceptie.
Am fost placut surprinsa de primirea calda facuta de partea egipteana, care ne-a insotit din prima clipa, indrumandu-ne pasii prin labirintul formalitatilor.
Si nu numai atat. Am colindat lumea in lung si in lat, dar pentru prima oara am intalnit un ghid atat de bine documentat si  dedicat profesiei sale, ca  arheologul Hany Shahat. Pe tot parcursul circuitului, ne-a insotit acest om de o veselie coplesitoare, captivand atentia tuturor cu cunostintele sale vaste, spuse cu iubire si din suflet, facandu-te sa te transpui intr-o lume de demult, misterioasa, fascinanta, infricosatoare.
Astfel, Piramidele, Alexandria, orasul Cleopatrei si al lui Marc Antoniu, Templul Philae, Templul Kom Ombo sau temutul Nil au prins viata sub cuvintele magice ale lui Hany  Shahat. Parca chiar si Sfinxul, in maretia lui a clipit o secunda, zamband in coltul gurii! Multumim pentru ca ai impartit cu noi, tot ce stii, Hany!

Egipt... Egipt... Inca simt nostalgia apusurilor tale si speranta fiecarui rasarit!

https://scontent.fotp3-2.fna.fbcdn.net/ … e=5C4E75D4