1

Topic: Niky Cotelici - Paralela 45 O legenda vie a turismului romanesc

Sursa:  MCP Press Agency - Niky Cotelici
Paralela 45 –  O  legenda vie a turismului romanesc
Infiintata in aprilie 1990 de Alin Burcea si Adrian Grigorescu, Paralela 45 este  una dintre agentiile de prestigiu din tara noastra, evidentiindu-se si ramanand in top prin calitatea extraordinara a serviciilor oferite, prin circuitele alcatuite in asa fel incat sa cuprinda cele mai frumoase, mai deosebite si  mai interesante obiective istorice, religioase si  culturale. Cele 35 de agentii in tara si in strainatate sunt  non stop la dispozitia turistilor,  avand  personal calificat la cele mai inalte standarde profesionale si  antrenat sa raspunda prompt la solicitarile acestora.
Am avut ocazia sa cunosc personal, unul dintre profesionistii lui Alin Burcea, intr-un circuit  magnific, de neuitat.
Dar, hai la drum cu Paralela 45!
Cu o activitate de peste jumatate de secol in turism si peste 25 de ani la Paralela 45, ghidul Grig Sandulescu  confirma teoria ca … omul sfinteste agentia!
Complexitatea atributiilor  si usurinta cu care Grig Sandulescu le rezolva, Il plaseaza mult deasupra unui ghid obisnuit, pentru ca experienta acumulata in ani isi spune cuvantul, transformand o profesie in arta!
Ai zice ca dupa  ani in care a insotit mii de turisti,  de-a lungul timpului, a devenit un fel de computer care ofera informatii ample,  pe ton egal, sec, mecanic, dar, am fost surprinsa sa gasesc emotie, pasiune  si bucurie in fiecare cuvant, ca si cand ar descoperi aceste lucruri prima data, atunci, cu noi, emotie pe care o transmite si celorlalti.
Oricat de bine pusa la punct ar fi o calatorie, pe parcursul acesteia apar situatii neprevazute, care trebuiesc rezolvate din mers, contra cronometru, astfel incat nimic sa nu perturbe clipele de relaxare ale turistilor, care deseori, fiind in vacanta  sunt mai mofturosi, mai rasfatati si vor sa atraga atentia asupra lor! Ei bine, pentru Grig, fiecare turist este deosebit, el are calitatea de a face fiecare om, cat de dificil ar fi el,  sa se considere special si unic! El face slalom printre obstacole cu o usurinta uimitoare si asemenea unui magician, nici nu ai apucat sa pocnesti din degete si problema este rezolvata!
Am colindat 3 tari alaturi de Grig si am observat bucuria din ochii oamenilor  pe care ii cunostea si cu care colaboreaza de ani si  ani, cand se intalneau! Imbratisarile calde si sincere mi-au confirmat faptul ca pe langa un profesionist desavarsit, Grig Sandulescu are inca o calitate de necontestat, aceea de om, de roman care duce peste hotare  mesajul nostru  catre lumea intreaga, asa cum afirma unul dintre acestia: “ Grig nu este numai prietenul meu, el este fratele meu!” Acest lucru ne-a adus multe beneficii, pentru ca localnicii se intreceau sa ne ofere prietenie, surprize frumoase si sa ne faciliteze tot felul de lucruri.
Dar, ce este frumos se termina repede, Grig ne-a adus acasa pe toti, intregi, sanatosi si mai bogati, prin caldura sufleteasca pe care ne-a oferit-o, prin informatiile uriase cu care ne-a rasfatat, prin locurile deosebite si unice prin care ne-a condus  si prin felul lui de a se apropia de noi!
Am fost onorata sa fiu alaturi de un profesionist de exceptie si un om de o calitate exceptionala, un om pe care nu-l poti uita cu usurinta – ghidul nostru drag, Grig Sandulescu!
Il felicit de asemenea pe Alin Burcea pentru modul in care isi selecteaza si califica personalul pentru a raspunde exigentelor tuturor categoriilor de turisti!

https://scontent.fomr1-1.fna.fbcdn.net/ … e=57F30389
https://scontent.fomr1-1.fna.fbcdn.net/ … e=58606D63