1

Topic: Kancho Florentin Marinescu un gigant al artelor martiale

Sursa: Niky Cotelici MCP Press Agency

Informatii puse la dispozitie de  dl Hajas-Bucher Gabriel - ARADAN KARATE RYU

Un gigant al artelor martiale, Kancho Florentin Marinescu

ISTORIE...In anul 1984 maestrul Florentin Marinescu primea la Paris recunoasterea gradului de 4 dan, iar Consiliul National pentru Educatie Fizica si Sport ( C.N.E.F.S.) elibereaza o Delegatie prin care "Antrenorul Florentin Marinescu 4 dan este delegat sa controleze activitatea pe linie de Budo-Karate, Ju-jitsu,Aikido in toate salile si locurile unde se practica in tara."  Desi Karate era oficial interzis inca din 1982, tot printr-o circulara a C.N.E.F.S. se avea in vedere infiintarea unei ,,Comisii Centrale de Karate ,, in cadrul Federatiei de Judo.In cursul anului 1984 o serie de instructori din tara, adera la miscarea condusa de maestrul Marinescu, se tin câteva sedinte la care s-a creionat structura viitoarei ,,Federatii de Karate ,, si se acorda o serie de grade unor practicanti mai vechi. Din vestul tarii au aderat intre altii, Mihai Cioroianu, Dan Marcu, Dan Chinda, Daniel Deac, Hajas Gabriel Bucher, Mihai Hanga, Leontin Pascaru, Dorin Jura, Adrian Nagel, Buzatu Constantin. Din pacate la sfârsitul anului,interdictiile contra miscarii de Karate se intaresc si in majoritatea judetelor se iau masuri pentru desfiintarea cluburilor cunoscute,in paralel cu avertizarea oficiala a instructorilor,pentru a inceta aceste,, practici ilegale si daunatoare sportului romanesc,,...
Kancho Florentin Marinescu revine cu urmatoarele precizari si adaugiri:
Dragă Gabi, dragă prietene, mi-am promis că nu voi mai scrie pe facebook până la apariția cărții pe care o pregătesc, despre adevărata istorie a artelor marțiale din Romania. Din nenorocire, sau, poate din fericire, sunt în postura celui care cunoaște cel mai bine, repet, cel mai bine, istoria amintită. că place sau nu, așa s-a întâmplat, așa a vrut destinul, așa a fost viața, să fiu eu, norocul m-a ales pe mine. Putea fi oricine altcineva. Desigur, din nefericire, mai trăiesc puțini dintre cei din prima generație, iar dintre elevii lor, foarte puțini duc mai departe adevăratul foc. Din ce în ce mai mulți se încălzesc electric, nu la flacările lăsate de cei care au plecat, mulți prematur, dintre noi. Mai rău, ne prezintă rezistența incandescentă a radiatorului ca pe o flacără, aproape egală cu cea olimpică. și, de multe ori, sprijinindu-se unii pe alții, care de care mai cunoscători, încearcă să denatureze realitatea actuală și totodată trecutul, istoria. Ca de foarte multe ori, cred că din grabă, nu văd un alt motiv, postezi lucruri care conțin informații adevărate la un loc cu altele, relative sau de-a dreptul neadevărate. Așa că, numai pentru respectarea adevărului, dar a adevărului cel adevărat, voi face câteva corecturi, sper să apreciezi lucrul acesta. Am trecut examenul de 4 dan în anul 1981, în 1984 am devenit instructor federal al federației franceze, FFKTAMA, cum se numea în acea perioadă, pentru ca după 5 ani, pe 30.07 1986 să obțin 5 dan, tot la Paris. Implinisem 36 de ani și practicam karate, zilnic, de 20 de ani. A, să nu uit, fusesem deja în Japonia, la schimb de experiență, în 1975, când aveam 25 de ani. Si  pentru liniștea ta, prima ieșire din țară am avut-o în 1970.  Pentru a-i neliniști  pe cei cu mulți dani luați la vârste fragede și cu puțini ani de practică, ca avanpremieră a cărții sus amintite, voi posta datele obținerii danilor și vârsta în acel moment: 1971 - 21 ani -(1 dan), 1974 - 24 ani -(2 dan), 1977 - 27 ani- (3 dan), 1981 -31 ani -(4 dan), 1986 -36 ani- (5 dan)... nu uita că doar în Franța examenele, de toate felurile, (de centură, de calificare etc.) le dai în fața comisiei de grade a federației , dar ele sunt omologate și finalizate de către stat, prin ministerul sportului. adică, cine nu este recunoscut de către statul francez, nu poate preda și nici nu poate susține că deține un grad în artele marțiale. Prin împuternicirea la care făceai referire și care a fost dată în anul 1983,(vezi, în 1983 aveam deja 4 dan), Consiliul Național Pentru  Educație Fizică și Sport, (ministerul sportului de astăzi), mă desemna coordonator al tuturor disciplinelor din budo, in toate locurile unde se practica pe teritoriul țării  și asta pentru că i-am făcut să înțeleagă ce înseamnă și reprezintă practicarea acestor sporturi pentru societate  și asta numai cu scopul de a reglementa această activitate, care, așa cum tot postezi de atâta timp, inexplicabil pentru mine, a fost interzisă în 1982, în urma unei dezbateri generale la C.N.E.F.S. în care doar sporturile noi, necunoscute, nesusținute și neapărate, asimilate mișcării transcedentale...yoga și karate...au fost astfel sancționate. închei prin a-ți mărturisi, ție și tuturor celorlalți, încă odată, că atunci când ți-ai dat examanul de 1 dan în fața comisiei din care făceam și eu parte, te-ai prezentat foarte bine, fiind unul dintre cei care au depășit testele la un nivel pe care l-am văzut de foarte puține ori în toata activitatea mea de examinator. și prin a-ți aminti atât ție, cât și celorlalți că...adevărul nu este la mijloc și că este unic! Iar istoria….