1

Topic: Gabriel Moisescu campion nivelul Expert turneul Masters Roma

Sursa Niky Cotelici MCP Press Agency

In exclusivitate pentru MCP Press Agency

Interviu cu castigatorul turneului "Masters Roma" la tenis -  Gabriel Moisescu

Turneul de tenis nivelul Expert "Masters Roma" s-a incheiat in aceasta seara la Bucuresti, dupa ce s-a desfasurat pe parcursul a 8 zile, pe stadionul Dinamo.
Castigatorul turneului, tenismanul Gabriel Moisescu ne-a acordat in exclusivitate un interviu.

Niky Cotelici:         Ati castigat cupa Masters Roma, a fost o lupta grea?

Gabriel Moisescu: Inca de la primul meci care a durat peste 3 ore si jumatate impotriva Danielei Vaideanu, de asemenea antrenoare si o jucatoare foarte buna, turneul s-a dovedit unul foarte greu.
A doua zi, in turul doi a trebuit sa-l infrunt pe favoritul numarul 2 cu care speram sa am un meci mai scurt, macar
impotriva dorintei mele, meciul a fost unul epuizant, foarte solicitant, in conditiile in care si meciul din ziua precedenta m-a istovit  foarte tare.

Niky Cotelici:      Cine a fost favoritul nr 2?

Gabriel Moisescu: Razvan Popa, un jucator foarte ambitios si care a dat dovada de un consum de energie incredibil.

Niky Cotelici:   Cate zile a durat campionatul?

Gabriel Moisescu: A inceput sambata trecuta.O saptamana in care am avut patru meciuri fiind tablou de 16,
meciul din turul doi a fost piatra de incercare dupa ce am pierdut primul set in tie-break si am fost condus cu 4-1, apoi 5-1, a trebuit sa salvez o minge de meci la 5-3, dupa care am reusit sa inchid setul doi cu 7-5
iar in decisiv, in pofida extenuarii, am castigat cu 6-1.
Semifinala de joi, m-a gasit mult mai odihnit si pregatit fizic, astfel incat am castigat defiland cu 6-3 / 6-1 impotriva favoritului numarul 3, Mihai Tudor.
Dupa mai multe nereusite in programarea finalei din partea organizatorilor, astazi dupa-amiaza am primit propunerea de a disputa finala in aceasta seara, adversarul fiind disponibil, iar terenul de la Dinamo, de asemenea.

Niky Cotelici: Nereusite in ce sens?

Gabriel Moisescu: Nepotriviri de disponibilitate atat a adversarului, cat si a terenurilor la Dinamo, asa ca, am acceptat provocarea pentru aceasta seara si la orele 19 m-am prezentat la meci.
Adversarul il invinsese in semifinala pe favoritul numarul 1 si se anunta un meci dificil.
Spre satisfactia mea, fie emotiile finalei, fie nivelul tehnic mai precar ale adversarului, fie nivelul ridicat la care m-am montat pentru acest meci, au facut ca situatia in teren sa fie  avantajoasa mie, astfel incat am terminat intr-o ora si 17 minute.

Niky Cotelici: Felicitari! Cu toate acestea ati reusit sa invingeti favoritii 2 si 3. Participati frecvent la competitiile organizate de FRT?

Gabriel Moisescu: Aceasta a fost o competitie organizata de "Competitii Sportive", un circuit in care se joaca pe baza unor grupe valorice.
Circuitul de baza pentru mine ramane cel organizat de FRT, unde am terminat anul trecut pe locul 3 la Masters-ul National dedicat celor mai buni 8 jucatori ai categoriei si sper ca anul acesta competitional sa fie unul mult mai bun, mai ales ca din decembrie 2015 nu am pierdut niciun meci, fie el amical, sau oficial, castigand cu scorul 6-3 / 6-2 un meci pe care l-am controlat in permanenta, nelasandu-mi adversarul sa aiba avantaj deloc.
Cam asta este povestea unui turneu bun, care a inceput vertiginos si dur, dar pe care l-am incheiat in forta.

Niky Cotelici: Ce jucatori s-au clasat pe locurile 2 si 3?

Gabriel Moisescu: La acest turneu, tocmai incheiat, locul doi a revenit  finalistului  din aceasta seara, Nicolae Voicu, iar locurile trei, Alessandro Tiso si Mihai Tudor.

Niky Cotelici: Inca odata felicitari pentru inaltul titlu obtinut in aceasta seara si mult succes in continuare.
Niky Cotelici: Multumesc pentru timpul acordat.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid … mp;theater