1

Topic: " MESAJUL PATRIOTIC AL UNUI PROTESTATAR IN UNIFORMA DE ZIUA UNIRII! "

Urmariti in premiera nationala:
" MESAJUL PATRIOTIC AL UNUI PROTESTATAR IN UNIFORMA DE ZIUA UNIRII! "

Locotenentul Alexandru Gheorghe, din Flotila 71 Aeriana Campia Turzii a sosit, in uniforma, in mijlocul protestatarilor din Piata Universitatii din Capitala. El a dat dovada de curaj (desi a incalcat prevederile statutului cadrelor militare), fiind apreciat de civilii carora s-a alaturat pe timpul acestor demonstratii.
“Am venit aici din acelasi motiv pentru care oamenii sunt aici. Raed Arafat este pentru mine un erou. (…) Colegii mei nu au curaj sa vorbeasca. Au familii, copii si credite in banci. Eu am depus juramantul in fata cetatenilor, nu in fata actualei puteri. Eu imi asum raspunderea pentru ceea ce fac acum!” a declarat tanarul locotenent  Alexandru Gheorghe.

Vezi rubrica „Social”
http://www.stiriaz.com/social/un-tanar- … ampla-1085

Tanarul locotenet in varsta de 27 de ani a vorbit deschis si sincer, aratand problemele cu care se confrunta cetatenii patriei si militarii in rezerva. In  ziua de 23 ianuarie 2012, acesta a declarat pentru Antena 3 ca a ales sa se alature manifestantilor din Bucuresti din respect pentru aceasta natiune si pentru a le demonstra ca “Armata nu i-a parasit”
Moderatorul emisiunii Mihai Gadea l-a intrebat care sunt motivele pentru care a indraznit sa-si exprime nemultumirile alaturi de cetatenii Bucurestiului.
Raspunsul sau a fost:
” NU AM NIMIC DE ASCUNS!
ASTA AM SIMTIT EU CA TREBUIE SA FAC CA OM, CA ROMAN SI CA OFITER!
SI... CHIAR DE VOI FI ARESTAT SI VOI FACE PUSCARIE VOI FI CEL MAI LIBER OM DIN ACEASTA ROMANIE! „
Dupa raspusurile date de ofiter, care a mentionat ca reprezinta interesele colegilor din armata, persoanele prezente in studioul emisiunii ANTENEI 3, l-au rasplatit cu aplauze.

Gestul acestui ofiter, constituie totusi, dincolo de privatiunile militare, un model exemplar de urmat pentru reprezentantii societatii civile romanesti. Felicitari pentru solidaritatea de care a dat dovada, dar si pentru modul cum a stiut sa comunice in aceasta perioada de criza!

http://www.youtube.com/watch?v=KqoYGSfl … ature=plcp

Sursa: MCP Press Agency, Mihai Georgevici